CHP’nin 38. kurultayı bugün Ankara Spor Salonu’nda gerçekleşecek.
CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Özgür Özel, Örsan Kunter Öymen ve İlhan Cihaner yarışacaktı. Fakat peş peşe çekilme kararları geldi.
Daha evvel adaylığını açıklayan eski milletvekili İlhan Cihaner bugün kurultaya dakikalar kala toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama ile adaylıktan çekildiğini açıkladı.
Cihaner yaptığı açıklamada, “Bu anti demokratik yarışın kesimi olmayı reddediyoruz” dedi.
“Kamuoyuna ve 38.Kurultay delegelerine,
CHP’nin kıymetli üyelerine Partimizin geçmiş muhasebesinin yapılması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, politik doğrultunun belirlenmesi gereken 38. Kurultayımız, maalesef partiyi bugüne getirenlerin ikiye ayrılarak, ilerletici bir dönüşümün ve tekrar inşanın boğulduğu bir açmaza mahkum edilmiştir.
Siyasi yaklaşımların tartışılması, uzman takımların belirlenmesi yerine belediye imkanlarının yarıştırıldığı nahoş bir ortam yaratılmıştır.
Öte yandan ağır bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci sırf iki kişinin yarıştığı “siyasetsiz” bir ruhsal savaşa dönüştürülmüştür. “Vatan Cephesi” iştiraklerini andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek öteki aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki “diğer adaylara imza takviyesi verileceği” dedikoduları yayılarak bizlere dayanak olan delegelerimizin dayanakları şaibeli hale getirilmiştir.
BU ANTİ DEMOKRATİK, SİYASETSİZ VE ŞAHISLARA İNDİRGENMİŞ YARIŞIN KESİMİ OLMAYI REDDEDİYORUZ!
Bize imza ve omuz veren tüm yoldaşlarımıza hürmet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve meşakkatli. Birçok büyük gayretlerden gelen Kurultay Delegelerimizin tüm bu anti demokratik şartlara karşın en doğruyu tercih edeceklerine dair umudumuzu canlı tutuyoruz.
Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, Yaşasın Cumhuriyet! Gelecek İçin Biz İlhan Cihaner.”