Meclis, 2,5 aylık ortanın akabinde yasama çalışmalarına tekrar başlıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı açılışı hasebiyle Meclis’e geldi. TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından resmi merasimle karşılanan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Merasim Birliği kıtasını selamladıktan sonra TBMM Lideri Numan Kurtulmuş ile Genel Konsey salonuna geçti.
Aziz milletim, sayın lider, bedelli milletvekilleri sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum.
TBMM’nin 8. Devir 2. Yasama Yılı’nın bilhassa ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyorum. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde iradelerini sandığa özgürce yansıtarak demokrasimizin gücüne güç katan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 28. periyot milletvekillerimizi bir kere daha tebrik ediyorum.
TBMM’nin birinci lideri, ulusal iradenin birinci kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum. Hangi unvanla olursa olsun Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi için emek veren herkese teşekkür ediyorum. Vatan topraklarının müdafası, devletimizin bekası uğrunda can veren şehitlerimizi yad ediyorum. Rabbim tüm şehitlerimizin yerlerini cennet eylesin. Bu çatı altında ülkemize milletimize hizmet verecek tüm milletvekillerimize muvaffakiyetler diliyorum.
İlki ulusal uğraş, ikincisi 15 Temmuz olmak üzere iki kere gazilik payesiyle onurlanmış olan TBMM, tüm parlamentolar içerisinde özel bir kurum olduğunu düşünüyorum. Ulusal çaba üzere bir destanı zafere ulaştıran Meclisimiz bugün de Türkiye Yüzyılı’nın ufkunu aydınlatacaktır.
Vesayetin ulusal iradeyi hiçe saydığı devirler geride kalmıştır.
Önümüzde yeni bir vazife ve yeni bir fırsat var bu da ülkemizi yeni ve sivil bir Anayasaya kavuşturmaktır. Salondaki başkanlık kürsüsünün gerisinde yazan “Hakimiyet kayıtsız koşulsuz milletindir” kelamının hakkını lakin bu formda verebiliriz. Türkiye’yi mevcut anayasa kamburundan kurtarmak hepimizin en öncelikli sorumluluğudur. Daima darbe anayasanınsan şikayete edenler iş somut adım atmaya gelince ne yazık ki konfor alanlarının dışına çıkmak istemedi.
41 yıllık tarihinde irili ufaklı değişiklikle yamalı bohçaya dönen anayasanın 2023 Türkiye’sini taşıyamadığı açıktır. Esasen yeni anayasa sorunu 10 seneyi aşkın müddettir ülke gündemindedir. Hatta yarım kalmış olsa da adımlar oldu. Cumhur ittifakı olarak 2021’de kendi hazırlıklarımızı yaptık. Akabinde siyasi partileri davet ettik lakin karşılık bulmadı davetimiz. Her anayasanın farklı öyküsü var. Bugün ülkemizin koşullarını birinci kez demokratik işleyişinin bir anaysa hazırlamaya uygun olduğuna inanıyoruz. Türk demokrasinin olgunluk düzeyi, 60 darbesi ile başlayan makus geleneği sona erdirmeye kafidir.
Devletin ve milletin ortak geçmişini kuşatmayan anayasa ülkeye yarar getirmez. Şahsım ve cumhur ittifakı partileri olarak tüm parti ve vekilleri, toplumsal bölümleri yapan bir anlayışla yeni anayasa davetimize katılmaya davet ediyoruz. Yerli mili vizyoner bir anayasa isteyen herkes bu davetin muhatabıdır. Teklifi olan herkesi yapan bir anlayışla yeni anayasa davetimizi katılmaya devam ediyorum. Gelin Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni anayasa ile taçlandıralım. Yeni anayasayla birlikte idare sistemi tartışmaları da ilanihaye sona erdirme imkanı bulmuş olacağız. Bu alanda her türlü uzlaşmaya açık davrandığımızı da belirtmek isterim.
Toplumlar yalnızca ortak zaferlerle değil ortak acılarla da yoğrularak millet olur devlet olur. Türkiye 6 Şubat’ta bu türlü bir ortak acıyla güne uyandı. Ülkemizin 11 kentindeki 14 milyon insanı etkileyen 50 binin üzerinde can kaybına 850 bin bağımsız ünitenin kullanılamaz hale gelmesine yol açan bu sarsıntı yakın tarihimizin en büyük felaketlerinden biridir. Evvel arama kurtarma, sonra acil yardım ve barınma hizmeti sağlayabilen diğer bir devlet yoktur. Milletimizin gösterdiği dayanışma, asırlar boyunca tüm insanlığa örnek gösterilecektir. Kentlerimizin tekrar inşa çalışmaları devam ediyor. Yerinde dönüşüm için başvuranların sayısı 212 bini geçti. Yakında inşası tamamlanan zelzele konutlarının hak sahiplerine teslimine başlıyoruz.
Bu sabah Ankara’da iki caninin etkisiz hale getirildiği aksiyon terörün son çırpınışlarıdır, vatandaşın huzuruna ve güvenliğine kast eden alçaklar emellerine ulaşamamıştır asla da ulaşamayacaktır.
FETÖ ihanet şebeksinin yaymaya çalıştığı ‘Yıkılmadık ayaktayız” havası bir çeşit mezarlıkta ıslık çalma çabasıdır. Açık ve net konuşuyorum FETÖ bu ülkede bir daha dirilemeyecek.
Özellikle sanat öne sürülerek ulusal iradeye kast edenlerin propagandasının yapılmasını kabul edemeyiz.